19 ноември 2017, 08:40
  Политика Економија Општество Инцидентот Спорт Култура Наука Здравје Транспорт
  ВЕСТИ ВЕСТИ ЗА ДЕНЕС ВЕСТИ ВЧЕРА  
США открывают посольство на Кубе

САД се отвори Амбасада во Куба

3 март 2015, 03:41
Претседателот Барак Обама е броење на отворањето на Американската Амбасада во Куба до средината на април.

тој рече дека ова во понеделникот во Вашингтон.

"очекувам дека ќе биде во можност да се отвори Амбасадата и да направи некои првични работат до самитот на Американските Држави во Панама, 10-11 април, Обама рече во интервју за Ројтерс. Сепак, тој признава дека тоа не го очекува, "иако ние веднаш ќе биде во можност целосно да ги нормализира односите". Според неговите зборови, "има уште многу работа да се направи".

ЕС, Дания и Британия выделят Украине более $40 миллионов на гумпомощь

ЕУ, Данска и велика Британија ќе се обезбеди Украина повеќе од $40 милиони евра на gonokami


ЕУ, Данска и велика БРИТАНИЈА се подготвени да се посветат повеќе од $40 милиони евра во хуманитарна помош во ОН Истокот на Украина.

ова е наведено во извештајот на канцеларијата на ОН за координација на хуманитарните Работи (ОЧА), издадена во понеделникот.

февруари 24, ОН воведе нова програма на хуманитарна помош на Украина во 2015 година, кој е дизајниран да 3. - 3 март 2015, 03:21

Движение поездов Eurostar под Ла-Маншем восстановлено после ЧП

Движењето на Eurostar под англискиот канал врати по ЈП


Движење на возот под англискиот канал беше запрен поради инцидент во Британски сајт.

движењето на Eurostar возови трчање низ тунелот под англискиот канал и ги поврзува Лондон со Париз и Брисел, обновени по еден инцидент во Британскиот дел од патот.

ова беше рече во изјава доцна во понеделникот изјава, компанијата изјава. - 3 март 2015, 02:51

Торги на фондовом рынке в США завершились ростом индексов

Тргување на берзата во САД заврши со зголемување на индекси


Растот на основните цитати заврши понеделник тргување на берзата во сад.

инвеститор Оптимизам предизвика објавувањето на позитивни податоци за потрошувачката во сад, како и позитивните економски вести од карактерот на од Европа и Кина.

Дау Џонс Индексот е главен показател на деловните активности во САД, се зголеми за 0. - 3 март 2015, 02:31

Глава Верховного суда разрешил арест трех одиозных судей

Главата на Врховниот суд надлежен апсењето на три "омразен" судии


Главата на Врховниот суд на Украина Yaroslav Romaniuk има овластен апсењето на судиите Сергеј Vovk, Oksana Принцот и Виктор Kizuka.

Релевантни документи потпишани Romaniuk објавено на својот Facebook ПРАТЕНИК на Украина од "Блок Петро Poroshenko Сергеј Leshchenko.

"се Сеќавам на имиња на овие три судии. - 3 март 2015, 02:11

Лидеры нормандской четверки обсудили ситуацию на Донбассе

Лидерите на "канал четири" дискутира ситуацијата во Donbass


Имаше телефонски разговор со Путин, Меркел, Hollande и Poroshenko, објави на прес-службата на Кремљ.

"Продолжи дискусијата на кризата во Украина од точка на гледање на тие морале да ги изврши сите на одредбите од пакетот на мерки се согласија во Минск на 12 февруари, Истакна важноста на строго почитување... - 3 март 2015, 01:41

  3 март
01:21

Гаспром веќе се стави на Donbass околу 100 милиони кубни метри гас

01:11

Cs: Pontes поднесе оставка

01:03

Chumak: "Кога Belkevich почна да игра екстремни играч од средниот ред, и во "двојно" - дури и како левиот одбранбен играч"

00:41

Марсеј ќе игра против Vorskla Купот на вториот состав

00:21

Kernitsky: "безбедносни Гаранции никој не ви го дава"

00:01

Ромското малцинство нозете на Juventus нерешено

  2 март
23:31

Segbefia и Pisco лево Зората

23:21

Trabzonspor доби силна изгуби ако тоа го посакаме победа над Karabukspor

23:03

Во Хавана почина сакана Фидел Кастро

03:41

380 илјади семејства беа оставени без електрична енергија во Јапонија

03:21

Русија била исклучена од државната програма за вооружување на руско-украинскиот На 70 - медиуми

03:01

Влез во Украина според новите правила негираше седум Русите

02:41

Северна Кореја, испукани две ракети кон морето на Јапонија

02:01

Yarmolenko: "За напад Metalist нема дури и мислата дека јас сакав да се направи "нула"

01:51

Португалија. Port: поразот и "контрола" спортски

01:41

Канада ќе добиете 125 војската на НАТО бази во Централна и Источна Европа

01:23

Хозе Mourinho: Tottenham принудени да играат многу внимателно

00:41

Chumak: "Денес е најдобриот ден во мојот живот"

00:31

Белорусија и ЕУ би можеле да потпишат договор за новиот визен режим во мај

00:21

Goryainov: "Ако клубот управување не ќе го преиспита својот став да Metalist, ќе има проблеми"

00:03

Литванија ќе купи LNG во сад за да се намали зависноста на Русија

  1 март
23:41

Rebrov: во првата половина Metalist изгледаше пристојно

23:21

Жртва на свински грип во Индија од почетокот на годината 1075 челик човек

23:05

На месечината на Сатурн може да постои метан форми на живот

05:21

Преглед: Одгласите на Donbass дојде до улиците на Москва

04:51

Индонезија земјотрес на големината на 5.0

04:31

Во Кина од 1 Март да се влезе само под вистинското име

03:51

Бугарија ќе ја поддржи санкции против Русија во случај на повреда на armistice

03:31

Во Sorokino separatists отпуштен позиција сили ATU - Shkiriak

03:01

Венецуела се воведе визен режим за граѓаните на САД

02:31

Заменик-Претседателот на Сиера Леоне ставени во карантин поради вирусот на Ebola

01:51

Maduro рече дека Буш е терорист и забранет му влезат во Венецуела

01:41

Мисијата на ОБСЕ има снимено прекршување на режимот на тишината во Donetsk

01:21

Di Matteo: ние мора да се извини

01:03

По пат на пример. Победа Малага и да се подготви во Алмерија

01:01

Во Севастопол nationalized 13 претпријатија

01:01

Inzaghi: "Чашата е половина полна,"

00:51

Garmash одигра и постигна за резерви

00:41

Бан Ки-мун го осуди убиството Nemcova

00:11

Милан не се надминати Chievo

  28 февруари
23:51

Poroshenko и Заменик НИ Претседател Бајден разговарано за Donbass, Savchenko и Nemtsov

23:43

Тери: доаѓаат Лига Купот фајнал - првиот за актуелниот состав

23:21

Fiorentina против интер со Valero, но без Гомез

23:01

Седиштето ATO објавува сепаратистичка дејност во насока Donetsk

01:24

Тренерот на Olympiacos: Во првата половина ние би можеле да имаат постигна два или три гола

01:21

Naomi Кембел нападнати оператор на канал

01:18

Во Odessa регионот се подготвува за немирите

01:15

Рускиот Заменик предложи да се направи филм за Donbass

01:12

NBU елиминира две од Банка

01:09

  Научниците претстави првата светска музика за мачки


Народна Заменик Leshchenko потсети за кривичниот случај против Kolomoisky

Руската економија не е прекината во парчиња" - Bloomberg

Во Киев сакате да ја затворите во карантин за околу 20 училишта

Кршење на рекордот на продажба на уметнички дела од аукции

  Русија во пролетта на подготовка на немирите во украински градови - Lutsenko

Мудис омаловажувани на рејтингот на повеќе од 10 банки во Русија

Мудис омаловажувани на рејтингот од најголемите нафтени и гасни компании во руската Федерација

Британскиот вети зголемување на минималната плата

САД пазари затворен мешани

Walmart ќе ги зголеми платите повеќе од половина милион вработени

  Во Бела Црква човек беше крадење пелени

Повикот е напуштен. Конкурент на САД во Европа

Monohm има развиено "античкиот" паметен телефон кој нема аналози

Stets изјави за бројот на волонтери во "Интернет војска"

  Патрола во Киев план да обезбеди домување

Украина ги отстранува опрема од Mariupol, DND - од Elenovka

Donetsk аеродром по 242 денови на борба против: фото есеј

  Avakov: Во Kharkiv прекине операциите на Про-руски организација Излез

Во Kharkiv најдоа телото на адвокатот со прострелни рани

Во Zaporozhye запален автомобилот на локалните "самоодбрана"

Холандски навивачи фрлени во играчот на Ромите гумени банани

Стана позната потенцијални ривали Динамото и Dnipro во Европа Лига

Wolfsburg отиде во следната рунда

Dnepr победи Olympiakos

Bruges: повторно победа над Aalborg

Британскиот радио мисли Мадона е премногу стар за неговата публика

Во евросонг во 2015 година ќе учествуваат во Австралија

Во евросонг 2015 година ќе учествуваат во Австралија

Во Јапонија ќе го отвори својот прв хотел во светот со персоналот на роботи

Несвесното откриени ќерката на Витни Хјустон

  Пентагон покажа исклучување на простор ракета од авион

Microsoft: Windows 10 ќе биде слободен за ажурирање

Рускиот фотограф зеде видео светла на поларната светлина

Астрофизика покажа првите слики на спојување на две спирални галаксии

Астрономи откриле галакси гас "опашка"

Во Доминиканската Република, може да се измени законот за забрана на абортус

Работа во текот на ноќта: она што не кажам лекарите

Американската дрога против Ebola покажа сто проценти ефективна

Лекар од НАС, кои се бореле против Ebola во Африка, заразени со вирусот

  Во Русија својот "најдобар автомобил" ќе биде објавен во јануари

Во Infiniti покажа конкурент BMW 4-Series

Германската автомобилска индустрија во 2015 година ќе одат во историјата

Мотор шоу во Лос Анџелес: 12 топ модели во детали

"Фолксваген " да се потсетиме на 100 илјади автомобили на Audi во САД

 

Наполи вновь обыграл Трабзонспор

Наполи повторно поразен Trabzonspor


на Еден од конфронтации, кои по првиот натпревар е едвај го привлече вниманието на јавноста, како и во Турција на Наполи сфатиле неговиот противник 4:0 и обезбеди излез на следната рунда.

Во домашна натпревар, екипата на Рафаел Benitez брзо постигна еден гол благодарение на de Guzman и доби победата од 5:0. - 27 февруари 2015, 00:26

Эвертон спокойно проходит Янг Бойз

Everton работи тивко млади момчиња


Во првиот натпревар Everton обезбедено удобна предност во однос на Швајцарскиот. Мала закана на Goodison Park чувствува само еднаш: во 13-та минута Sanogo успеа да ги конвертираат своите шанси и да ги преземат млади момчиња напред. Сепак, за 20 минути подоцна, "butterscotch" си ја врати предноста во овој натпревар - двојно постигна Romelu Lukaku. - 27 февруари 2015, 00:22
Лион: нет нужды продавать Ляказетта и Фекира

Lyon: нема потреба да го продаде Lacazette и Fakira


Додека Лион ја предводи борбата за првото место во шампионатот и да се надева дека ќе успее да се врати во Лигата на Шампионите, каде што клубот би сакал да објавам најсилниот состав.

Меѓутоа, претставниците на врвот на Шампионите се уште се заинтересирани во лидери на тимот, вклучувајќи играч од средниот ред Nabil Fakira и напред Александар Lacazette. - 26 февруари 2015, 23:52

Игрок алчевской Стали прибыл в Кремень

Играчот Alchevsk Челик пристигна во Флинт


Во спаринг со Krivoy Рог Рудар (1:5) Флинт, окупаторската на третото место во втората Лига во меѓувреме, се користи шест новодојденците. За три од нив - на Ред Sobko, Zhukov и Pavlik - ние веќе имаме објавено .

против ривал игра со 23-годишниот голман Јарослав Khomenko. Тој играше за dubles metallurg Donetsk и Illichivets, и во есен беше резервист во prvoligovy Naftovyk-Ukrnafta. - 26 февруари 2015, 23:49

Матч Динамо - Генгам был прерван из-за беспорядков на стадионе

Натпреварот Динамо минск - Guingamp беше прекината поради немирите на стадионот


Поради тепачка на трибините од страна на судијата одлучи да ја прекине борбата.

Во 78th минута од вториот натпревар од 1/16 Europa League final помеѓу Динамото и Gangama беа на трибините имаше тепачка помеѓу навивачите.

Како што се испостави, конфликтот настана помеѓу поддржувачите на Динамо и француски фанови. - 26 февруари 2015, 23:29

Тренер российского боксера просит у Кличко реванша

Тренерот на рускиот боксер прашува Кличко реваншот

26 февруари 2015, 23:26
Претставници на рускиот боксер Александар Povetkin со оглед на борбата со Владимир Кличко.

Прочитајте исто така: бес: јас може да го победи Владимир...

Победитель боя Мейвезер - Пакьяо получит уникальный пояс WBC

Победникот на битката Mayweather - Pacquiao ќе имаат единствена земјите од западен балкан појас

26 февруари 2015, 23:24
Рунда меѓу Флојд Mayweather и Мани Pacquiao ветува да биде една од најпознатите resonant битки за многу години.

Види исто така: Pacquiao почна да се...

Скандальный экс-мэр Торонто выставил на торги свои вещи

Контроверзниот поранешен градоначалник на Торонто приготвени за продажба на вашите работи

26 февруари 2015, 23:22
Понуди цена надмина $ 1,500.

Поранешниот градоначалник на Торонто Роб Ford е на аукција неколку лични работи, вклучувајќи вратоврска која беше на тоа во текот на своето признавање во употребата на крек и кокаин.

Нива: экс-стрыяне на прицеле

Niva: екс-strane на очите

26 февруари 2015, 23:22

според прес-службата на ФК Рок, тројца екс-играчот strian играл против нив во тест натпревар како дел од Ternopil Полиња.

на 25-годишниот дефанзивец Yaroslav Sukhotsky е дипломиран на Carpathians...

Матч Динамо - Генгам мог быть прерван из-за флага ДНР на трибуне фанатов из Франции

Натпреварот Динамо минск - Guingamp може да биде прекинато поради DND знаме на подиумот фанови од Франција

26 февруари 2015, 23:19
Заменик Претседателот на Динамото Киев Aleksey Semenenko цитирана можна причина за крај исклучување на натпреварот со Gingaman

Во 78th минута од вториот натпревар од 1/16 Europa League final помеѓу Динамото и Gangama беа на трибините имаше тепачка помеѓу навивачите.

Реакцию болельщиков вызвал флаг одного из государств...

"Реакцијата на фановите предизвикани знамето на една од земјите..."

26 февруари 2015, 23:19

- Сергеј Stanislavovich, што моментот беше повеќето психички тешко за вас за време на еден натпревар?

- Овие моменти се многу. Оваа картичка во првите минути, а потоа и замена со оштетување Veloso.

Динамо: Хлебас отдан в аренду Говерле

Динамото: Glebas ни е позајмена Hoverla

26 февруари 2015, 23:01

според официјалната веб страница на Динамото напаѓач Dmytro Glebas втората половина на сезоната ќе бидат потрошени на Hoverla на кредитот.

20-годишно Glebas половина на шампионатот што се одржа во Динамото-2 и постигна 6 гола во цртање на Првата Лига.

Скала нашла усиление в казахстанской первой лиге

Карпата беше пронајдена зголемена во Казахстан првата поделба

26 февруари 2015, 22:59

Во спаринг Ternopil Рок Областа тестирани неколку потенцијални регрути. И ако поранешна двојки Vorskla (Vitaly ryabushko) и Volyn (Олег Solovieva) веќе имаме пријавено, друго име - целосно нови.

на...

Китай на год запретил импорт слоновой кости

Кина за една година го забрани увозот на слонова коска

26 февруари 2015, 22:56
Забрана објавен од страна на државната администрација на шумарството.

Кина воведоа забрана за увоз на слонова коска во период од една година. Побарувачката за овој производ меѓу Кинески купувачи гориво лов кои се закануваат на опстанокот на Африкански слон.

В Украину не пустили журналистку российского НТВ

Во Украина не му дозволи на новинарот на руската НТВ

26 февруари 2015, 00:49
Новинарот останува на аеродромот "Zhulyany" и ќе летаат да Русија следниот лет.

Репортер програмата "Today" на руската НТВ Inna Osipov беше дозволено да Украина.

ова беше објавено во прес службата на каналот.

ЕС должен быть готов к введению новых санкций против России - Туск

ЕУ треба да биде подготвен да се воведат нови санкции против Русија - Tusk

26 февруари 2015, 00:46
ЕУ се уште надеж за мир, но подготвени да дејствуваат.

на Европската Унија издадено нови санкции против Русија и треба да биде подготвен да ги користите ако ситуацијата во Donbass нема да се подобри.

Говерла: на подходе семь новых игроков

Hoverla: на пристап седум нови играчи

26 февруари 2015, 00:46

Како што стана познат Фудбалски канал 1, во блиска иднина во тимот Вјачеслав Грозни ќе се приклучат три слободни агенти - бранители Vitaliy Fedoriv и Игор Korotetskiy и напред Vitaliy Ivanko.

Покрај тоа, четири играчи ќе се приклучат на кампот на Uzhgorod на кредитот.